Regionalny oddział w Gdańsku

Działalność oddziału

Seniorzy

Fundacja Pro Basilica Gedanensis zaprasza seniorów powyżej 60 - tego roku życia na bezpłatne szkolenie "Bazylika Mariacka– poznajmy się lepiej"
Pasja nie ma wieku – w każdym momencie życia seniorzy mogą zdecydować się na rozwijanie nowych zainteresowań i poszerzać swoje umiejętności.
Szkolenia dla seniorów przeprowadzone zostaną w ramach 4 szkoleń stacjonarnych.
Wszystkie 4 szkolenia będą o tej samej tematyce, aby móc przeszkolić, jak największą liczbę osób. Na szkolenie zapraszamy przede wszystkim seniorów zamieszkujących śródmieście Gdańska oraz okolice.

Warunki udziału:
- rok urodzenia 1962 lub wcześniejsze,
- adres zamieszkania Gdańsk.

Terminy:  11.05.2022 ; 18.05.2022 ; 8.06.2022 ; 22.06.2022

Ilość uczestników na pojedynczym szkoleniu to maksymalnie 15 osób.

Program szklenia ma na celu:
- poszerzenie wiedzy z zakresu historii Gdańska i przede wszystkim Bazyliki Mariackiej
w Gdańsku
- zapoznanie z wybranymi dziełami sztuki wew. Bazyliki
- umiejscowienie wybranych zabytków w przestrzeni świątyni
- rozpoznawanie charakterystycznych cech stylu gotyckiego
- odczytywanie otoczenia Bazyliki Mariackiej
- doskonalenie umiejętności interpersonalnych/metodyki pokazywania obiektów

Zajęcia zostaną przeprowadzone w formie zajęć teoretycznych wzbogaconych prezentacjami multimedialnymi i dwoma filmami oraz zajęć praktycznych polegających na oprowadzeniu/spacerze naukowym wokół i wewnątrz świątyni.

Każdy z uczestników szkolenia otrzyma materiał edukacyjny zawierający podstawowe informacje o Bazylice Mariackiej, o układzie przestrzennym z mapką sytuacyjną oraz certyfikat uczestnictwa w szkoleniu.

Program szkolenia:

9.00- 9.45 – zajęcia teoretyczne (prezentacja multimedialna pt. „Dzieje Gdańska
i rola w nich Bazyliki Mariackiej”.
9.45-10.30 – zajęcia teoretyczne (prezentacja multimedialna ) pt. „Wybrane przykłady dzieł sztuki znajdujących się w Bazylice Mariackiej”.
10.30-10-45 - przerwa kawowa
10.45-11.05 - prezentacja filmu o historii Bazyliki Mariackiej
11.05-11.15. - omówienie filmu/dyskusja
11.15–11.35 - prezentacja filmu o Wielkim Zegarze Astronomicznym
11.35-11.50 – przerwa kawowa
11.50 – 13.30 – zajęcia praktyczne
- prezentacja Wielkiego Zegara Astronomicznego
- układ architektoniczny Bazyliki Mariackiej
- wybrane działa sztuki, prezentacja i omówienie.
13.30 – 14.00 – podsumowanie szkolenia, rozdanie certyfikatów uczestnicta w szkoleniu

Prowadzący: Stanisław Sikora

Koszt uczestnictwa w szkoleniu: bezpłatne

WAŻNE: Warunkiem wpisania na listę uczestników jest przesłanie skanu/zdjęcia wypełnionego formularza zgłoszenia (podpisanego) na adres fundacja@bazylikamariacka.gdansk.pl lub dostarczenie podpisanego formularza zgłoszeniowego do siedziby fundacji Pro Basilica Gedanensis, ul. Podkramarska 5, 80-834 Gdańsk.

Formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo TUTAJ.
Decyduje kolejność potwierdzenia udziału.

Szkolenie współfinansowane jest ze srodków Gminy Miasta Gdańska i środków własnych fundacji Pro Basilica Gedanensis.

 ------------------------------------------------------

Wydarzenia sportowe i zajęcia artystyczne, warsztaty, spotkania i wyjazdy, porady medyczne i odkrywanie świata cyfrowego.

Poznaj aktywności dostępne dla osób w wieku 60+, finansowane ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Wybór jest ogromny. Każdy znajdzie coś dla siebie. Źródło PomorskiSenior 2022r.

Pomorski Zarząd Wojewódzki ZKRP o BWP w Gdańsku
Co proponują: spotkania tematyczne dotyczące bezpieczeństwa seniorów w zakresie oszustw i manupulacji, spotkania z lekarzem geriatrą oraz integracyjne, zabiegi rehabilitacyjne, udział w uroczystościach rocznicowych
Kontakt: 58 341 39 53, Gdańsk, ul. Sienkiewicza 8/2

Stowarzyszenie Edukatorów i Terapeutów "Zaczarowani" z siedzibą w Gdańsku
Co proponują: warsztaty tematyczne, organizacja koncetru muzyki romantycznej w plenerze, wystawa fotografii portretowej, wieczór pod gwiazdami, wasztaty taneczne, spacer po parku w Oliwie
Kontakt: 600 683 112, Gdańsk, ul. Koziorożca 8/1

Gdańska Fundacja "I Ty Możesz Wszystko" z siedzibą w Jankowie Gdańskim
Co proponują: warsztaty hortiterapii , kulinarne oraz kosmetologiczno-relaksacyjne, cykl spacerów po urokliwych zakątkach Trójmiasta oraz poznawanie historycznych i współczesnych ziobrników wodnych: "Stary Sobiewski", "Stara Orunia", "Kazimierz". Zwiedzanie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz wycieczka do rezerwatu "Mewia Łacha" na Wyspie Sobieszewskiej. Cykl spotkań integracyjnych dla seniorów przy ognisku, spacery po lasach gminy Kolbudy oraz sparakiada w ramach "Kolbudy Senior Challegne" - edycja 2022
Kontakt: 58 341 42 48, Gdamsl Wrzeszcz ul. Wajdeloty 28 A

Fundacja Kultury Fotograficznej "Fotografia bez Granic" z siedzibą w Gdańsku
Co proponują: zajęcia z historii sztuki w tym roli społecznościmennonickiej w rozwój architektury, techniki i szkolnictwa, warsztaty fotograficzne połaczone z zajęciami obsługi programów do obróbki cyfrowej fotografii oraz plenery fotograficzne.
Kontakt: 535 292 037, Gdańsk, ul. Podwale Staromiejskie 62/68 C/D

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości "Razem" z siedzibą w Chojnicach
Co proponują: udział w Pomorskim Dniu Aktywnego Seniora w Chojnicach 26 czerwca, podczas którego seniorzy będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalno-integracyjnych, w tym przeglądzie twórczości artystycznej seniorów wraz elementami prozdrowotnymi i edukacyjnymi. Podczas imprezy uczestnicy skorzystają z porad zdrowotnych związanych z chorobami i zagrożeniami wieku geriatrycznego. Wykonywane będą też podstawowe badania pomiaru ciśnienia i poziomu cukru. Udzielane będą też porady prawne w zakresie ochrony konsumenta i cyberprzestępczości kierowanej do seniorów.
Kontakt: 52 39 66 526, Chojnice, ul. Malinowa 36

Uniwersytet Trzeciego WIeku Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, z siedzibą w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rumi, z siedzibą w Rumi
Co proponują: 
gimnastyka zdrowotna, trening oporowy, zajęcia Nordic Walking, Pro-X-Walker, Smovey, turniej integracyjny w bule prowadzony na sali gimnastycznej, siłowni oraz w plenerze, piknik sportowo-rekreacyjny "Seniorada" na terenie AWFiS w Gdańsku, planowany na przełomie maja i czerwca.
Podczas pikniku odbędą się występy zaprzyjaźnionych zespołów oraz występy indywidualne seniorów. Seniorzy będą mogli skorzystać z masażu, porad specjalistycznych oraz badań w zakresie oceny stanu zdrowia. Zajęcia ruchowe zaplanowano na terenie AWFiS w Gdańsku (ul. Kazimierza Góreckiego 1) oraz w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi (ul. Mickiewicza 49).
Kontakt: Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, Gdańsk, ul. Kazimierza Górskiego 1, tel. 609 161 879
Stowarzyszenie Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Rumia ul. Mickiewicza 19, tel. 512 471 791

Pomorski Zarząd Wojewódzki Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Gdańsku
Co proponują: 
spotkania ze specjalistami z zakresu rehabilitacji, psychologii i dietetyki na temat wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia, relaksacji jako alternatywnego sposobu poprawy kondycji psychofizycznej oraz zdrowego odżywiania osób starszych. Zaplanowano róznego rodzaju ćwiczenia: zdrowy kręgosłup, taniec, ćwiczenia z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku odbywające się na siłowni i w plenerze. Wspólne przygotowanie potraw oraz tworzenie dziennego menu z wykorzystaniem zwykłych i ogólnie dostępnych produktów oraz warsztaty kulinarne z ubiegłoroczną półfinalistką Masterchefa.
Kontakt: 58 301 32 73, Gdańsk, ul. Garbary 12/13

Fundacja Mikroakademia z siedzibą w Nowym Barkoczynie
Co proponują:
warsztaty muzyczne i teatralne obejmujące ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, rozciągające i rozgrzewające. Podczas warsztatów uczestnicy nabędą umiejętności z zakresu autoprezentacji, rozwijania wyobraźni przestrzennej, korzystania z nowych technik plastycznych, tworzenia scenografii i strojów.
Kontakt: tel. 665 616 662, Nowy Barkoczyn, ul. Spokojna 26

Oddział Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gdańsku
Co proponują: warsztaty informatyczne odbywające się w Klubie Seniora w Gdańsku przy ul. Sobótki 5, podczas których seniorzy dowiedzą się, jak korzystać z dostępnych e-usług publicznych takich jak: bankowość elektroniczna, zakładanie i korzystanie z Profilu Zaufanego, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z Platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz jak logować się na Portal Pacjenta. Wycieczka jednodniowa szlakiem rycerskim do Chełmna, Gniewu i Pelplina.
Kontakt: tel. 58 341 07 07, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 131 A

Pomorskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe z siedzibą w Gdańsku
Co proponują:
zajęcia sportowo-rekreacyjne takie jak: nordic walking, szachy, bowling. Udział seniorów w wyjazdowych zawodach sportowych: Wojewódzkiej Senioradzie w Skarszewach, mistrzostwa w bowlingu i czwórboju rzutowym weteranów.
Kontakt: tel. 519 181 492, Gdańsk, al. Zwycięstwa 51/11

Towarzystwo Przyjaciół Gdańska z siedzibą w Gdańsku
Co proponują: zajęcia z obsługi smartfona z funkcją foto, warsztaty plenerowe rysunku i malarstwa pod okiem artysty plastyka, na zakończenie których odbędzie się wenisaż prac uczestników, cykl pogadanek wiedzy o Gdańsku i regionie Pomorza oraz spacery poznawcze z przewodnikiem.
Kontakt: tel. 602 278 051, 58 320 28 28, Gdańsk, ul. Warzywnicza 10/1A

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku 
Co proponują: kontynuacja wydawnictwa Magazynu Senioralnego Ławeczka o cztery kolejne numery: maj-czerwiec, lipiec-sierpień, wrzesień-październik, listopad-grudzień z aktywnym udziałem seniorów w redagowaniu magazynu.
Kontakt: tel. 58 772 42 18, Gdańsk, Plac Solidarności 1/3.35

 ------------------------------------------------------

W dniu 6 września 2019r. odbyło się spotkanie organizacyjne powołujące Klub Biegłego Rewidenta Seniora
przy RO PIBR w Gdańsku.

Zarząd klubu :

  • Halina Gronek – Przewodnicząca
  • Janina Bartoszewska
  • Włodzimierz Kusiak
  • Alina Orłowska

Postanowienia pierwszego spotkania klubu BRS :

  • 11.2019 od 10:00 do 13:00 zostanie przeprowadzony warsztat komputerowy dla członków Klubu, w zakresie korzystania z internetu, w tym zapoznanie się ze stroną internetową Regionalnego Oddziału oraz Facebookiem
  • Biuro przekaże informacje na temat programu „Trzeci wiek w zdrowiu”
    ( Europejskie Centrum Solidarności )
  • Klub będzie organizował wspólne wyjścia do Kina i teatru
  • Około maja – czerwca 2020 r. zorganizowany zostanie wspólny udział w wycieczce autokarowej do Norwegii, której organizatorem jest „Stena Line”

Spotkania Klubu Seniora będą odbywać się co najmniej raz na kwartał w siedzibie Regionalnego Oddziału PIBR w Gdańsku.
Wszystkich zainteresowanych działalnością Klubu zapraszamy do kontaktu : email: gdansk@pibr.org.pl lub tel. 58 341 45 29

Logo PIBR Przejdź do strony PIBR